ایمنی در اپراتوری دستگاه برش لیزر

4.8/5 - (18 امتیاز)

در هنگام استفاده از اپراتور لیزر نکات زیادی وجود دارد که لازم است هر فرد قبل از استفاده از دستگاه های برش لیزر اطلاعات لازم و کافی در این باره داشته باشید و سپس اقدام به استفاده از این دستگاه کند. ما در این مقاله از وبلاگ آراکس لیزر سعی داریم شما را با برخی از نکات ایمنی در اپراتوری دستگاه برش لیزر آشنا کنیم تا بتوانید با بهره گیری از آنها در حفظ سلامتی خود، اطرافیان و ابزارهای مورد استفاده در کار موثر واقع شوید.

ایمنی در اپراتوری دستگاه برش لیزر

نکات ایمنی در اپراتوری دستگاه برش لیزر

هرگز مستقیماً به هیچ یک از پرتوهای لیزر نگاه نکنید، این کار می تواند صدمات بسیار زیادی به چشم های شما وارد کند. لیزر شما دارای هر قدرتی که باشد می تواند آسیب های بسیاری به چشمان شما وارد کند پس لازم است که در هنگام استفاده از این دستگاه مراقبت های لازم را در پیش گرفته و از نگاه مستقیم به این دستگاه صرفا خودداری کنید.

لامپ ایمنی درب آزمایشگاه LASER in USE هنگام کار با هر لیزر باید روشن شود. قبل از روشن کردن لیزر، از روشن بودن لامپ اطمینان حاصل کنید. هنگام روشن شدن لامپ فقط پرسنلی که آموزش ایمنی داشته اند می توانند وارد آزمایشگاه شوند. بنابراین در صورتی که مهارت کافی در این زمینه ندارید از ورود به این قسمت جدا خودداری کنید.

لیزرها در یک منطقه کاملاً مشخص به نام (Nominal Hazard Zone (NHZ) که با پرده های سفید مشخص شده اند کار می کنند. فقط پرسنل مجاز باید وارد NHZ شوند. پرده های تعریف NHZ باید قبل از روشن شدن لیزر در این قسمت راه اندازی شوند.

اگر شما جز پرسنل مجاز نیستید هیچ گاه به این قسمت دست نزنید.

سطوح منعکس کننده و براق

تمام سطوح منعکس کننده و براق غیر ضروری را از محل کار خارج کنید. جواهرات را از دست ها و مچ ها بردارید، قدرت لیزر را به حداقل برسانید و قبل از تراز کردن پرتوی لیزر، تغییر مسیر آن، قرار دادن نمونه ها یا عناصر نوری یا برداشتن آنها از مسیر خود، از عینک محافظ کافی استفاده کنید.

هنگام تعویض یا تراز كردن مسیر تیر، یا هنگام مشاهده بازتاب های پخش یا پراكندگی، همیشه باید از عینك محافظتی مناسب استفاده شود. پرتوی لیزر را از سطح چشم دور نگه دارید و چشمان خود را از سطح پرتو دور نگه دارید. هرگز مستقیماً به هیچ یک از پرتوهای لیزر نگاه نکنید حتی هنگام استفاده از عینک محافظ. عینک محافظ در قسمت قفسه ای در برابر دیواره شرقی قرار گرفته است که براساس طول موج لیزر مرتب شده است. حتماً لیزر مورد استفاده خود را به درستی انتخاب کنید.

هنگام استفاده از نور لیزر نامرئی (ماورا let بنفش <400 نانومتر یا مادون قرمز> 700 نانومتر) یا در هر زمانی که هر لیزری در یک راستا قرار می گیرد، باید تمامی افراد از عینک محافظ استفاده کنید.

بلوک های تیر را نصب کنید تا تمام تیرها در محیط جدول نوری قرار گیرند. حتی نور لیزر پراکنده نیز می تواند خطرناک باشد، بنابراین آن را به حداقل برسانید. با پیچاندن آنها به میز نوری بلوک های پرتوی لیزر را ایمن کنید.

سایر نکات ایمنی در برش لیزر

 • وقتی باید پرتوی لیزر بین میزها ارسال شود، یک لوله نصب کنید تا از راه رفتن افراد به داخل پرتو جلوگیری کند.
 • هر حادثه ای باید فوراً به کارمندان و ارائه دهنده خدمات پزشکی شخصی شما گزارش شود. اگر چشم شما به طور تصادفی در معرض نور لیزر قرار گرفته است، خدمات فوری چشم پزشک باید بلافاصله دریافت شود.
 • هرگونه سو عملکرد لیزر باید در دفترچه یادداشت شرح داده شود و بلافاصله به کارکنان گزارش شود.
 • هر بار بیش از یک ساعت یک سیستم لیزر را بدون مراقبت رها نکنید. در صورت سو عملکرد یا نشت آب، بهتر است مشکل را زودتر حل کنید.
 • هرگز پرتوی لیزر نامرئی بدون انسداد را بدون مراقبت رها نکنید. این کار می تواند آسیب های زیادی به شما وارد کند.
 • هنگام روشن کردن دستگاه، اطمینان حاصل کنید که پرتو بر روی یک بلوک پرتو سقوط می کند. قبل از خاموش کردن لیزر، پرتو را ببندید و کرکره های سیستم را نیز پایین بکشید.
 • با حداکثر نور  محیط کار کنید تا مردمک چشم شما بزرگتر از حد لازم نشود. هرچه مردمک بزرگتر باشد، آسیب دیدن شبکیه راحت تر است.
 • اگر آموزش های لازم را ندیده اید و یا مجاز از استفاده از بخش های مختلف اپراتور نیستید هرگز نسبت به استفاده از آن اقدام نکنید.

خدمات آراکس لیزر

مجموعه آراکس لیزر ارائه دهنده خدمات برش لیزر فلزات در غرب تهران می باشد که علاوه بر خدمات برش ، خمکاری و مونتاژ و جوشکاری انواع فلزات را نیز انجام می دهد. جهت ثبت سفارش ،‌ استعلام قیمت و همکاری با این مجموعه می توانید با ما در ارتباط باشید.

3 دیدگاه در “ایمنی در اپراتوری دستگاه برش لیزر
 • دی 12, 1399 at 1:06 ب.ظ
  Permalink

  سلام روز بخیر
  شما کارآموز هم قبول میکنید ؟ یا آموزش میدین ؟

  Reply
 • اردیبهشت 13, 1400 at 6:00 ق.ظ
  Permalink

  بسیار عالی و مفید بود ، متشکرم

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *