مزایا و معایب برش لیزری فولاد

4.7/5 - (3 امتیاز)

از فلزات کاربردی که در صنایع زیادی استفاده می شوند می‌توان به فولاد اشاره کرد. از این رو به دنبال پیدا کردن راه حلی مناسب جهت برش دقیق فولاد، مناسب ترین روش برش فلزات به وسیله ی لیزر می‌باشد. زیرا در روش های قدیمی تر و یا انواع برش دستی، دقیق نبودن و ناکارآمد بودن آنها سبب ضایعات و خرابی ورق فولادی می‌شد. با به کارگیری برش لیزری فولاد، برشکاری ورق ها آسان شده و می توان با طرح های کاربردی، برای اهداف و صنایع گوناگون از آن استفاده کرد.

خدمات برش فولاد با دستگاه لیزر در تهران

مجموعه آراکس لیزر با بهره مندی از تکنولوژی لیزر و دستگاه های مدرن و پیشرفته خدمات برش ورق های فولادی با لیزر را در غرب تهران انجام می دهد. این مجموعه  آمادگی خود را برای ثبت کلیه سفارشات را از سراسر کشور اعلام می کند.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید با گروه صنعتی آراکس لیزر تماس بگیرید.

برش لیزری فولاد

روش برش فولاد

این عمل به این شکل صورت می پذیرد که در ابتدا دستگاه برش لیزری، شروع به تولید جریانی قوی می‌کند که پس از متمرکز شدن در نقطه ای با قدرت زیاد بر روی سطح فولادی می تابد. این تابش سبب گرم شدن و سپس ذوب شدن فولاد می‌شود. برای داشتن برش تمیز و دور کردن ضایعات برش، معمولا از گاز های مخصوصی استفاده می کنند که پرکاربردترین آنها گاز اکسیژن و گاز نیتروژن می باشند.

همانطور که گفته شد استفاده از گازها در برشکاری لیزری مهم است به عنوان مثال گاز اکسیژن باعث افزایش قدرت دستگاه می‌شود و در برش ورق هایی که ضخامت بالایی دارند بسیار کمک کننده است . از طرفی دیگر گاز نیتروژن سبب افزایش دقت برش می‌شود اما برای ورقه های ضخیم مناسب نیست و تنها از این گاز برای ورق های فولادی نازک استفاده می‌کنند.

مزایای برش لیزری فولاد

با توجه به موارد گفته شده باید به این نکته توجه شود که هر روشی دارای مزایا و معایب بخصوصی است که در ادامه مطلب به آنها اشاره می‌کنیم.

سرعت و دقت بالا

از مزایای استفاده لیزر در برش فولاد، می‌توان به افزایش سرعت و دقت در عملیات برشکاری اشاره کرد. در بعضی از صنایع نیاز به برش قطعات فلز با دقت بالا و پرتی کم می‌باشد که رسیدن به این مهم تنها با دستگاه برش لیزری امکان پذیر می‌باشد.

اشعه قابل تنظیم

یکی دیگر از ویژگی های مثبت استفاده از لیزر، توانایی تنظیم اشعه لیزر برای برش فولاد با قدرت های مختلف است.

صدای کمتر

ایجاد برشکاری با حداقل صدای ممکن از دیگر مزایای این روش است. اصولا برشکاری در روش های دیگر موجب ایجاد سرو صدای زیادی می شود که در این روش، با استفاده از اشعه لیزر سبب تکمیل فرایند ها با صدای کمتر می‌شود.

کیفیت بالا در برش

با به کارگیری از دستگاه لیزری برای برش فلزات، می‌توان به لبه هایی با کیفیت و تمیز در انتهای پروژه دست یافت.

مزایای برش فولاد با لیزر

معایب برش فولاد با لیزر

همانطور که فیلتر هم اشاره کردیم، هر روشی علاوه بر مزایا ، دارای ویژگی های منفی نیز هست که بهتر است پیش از شروع به کار با آنها آشنا باشیم.

محدودیت قطر بالا در برش ورقه های فولادی

ماشین های برش لیزری توانایی برش دهی ورقه های با قطر معینی را دارند. در نتیجه امکان استفاده از آنها برای ضخامت های بالاتر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *