دستگاه سی ان سی واترجت

دستگاه سی ان سی واترجت نوعی دستگاه CNC است که محدودیت برش دادن فلزت مختلف نداشته و از یک پمپ با فشار آب بالا بهره مند است. در قسمت برشکاری یک نازل آب با قطر بسیار کم تعبیه شده است که آب را به همراه یک ماده ساینده ( ابرسیو ) با فشار بسیار بالا پمپاژ می کند. این ماده برای بریدن فلزات سخت با آب ترکیب می شود و با سرعت و فشار بسیار بالا به نقطه ی برش کاری پمپاژ می شود.

خب به طور کلی تا اینجا با فرایند و نحوه ی کار دستگاه برش واترجت یا همان دستگاه CNC واترجت آشنا شدید. کلیه ی دستگاه های سی ان سی از طریق سیستم کنترلر کامپیوتری کار می کنند و عبارت CNC مخفف Computer Numerical Control است.

طراحی برای دستگاه CNC واترجت

تمامی طراحی قطعات برای دستگاه های سی ان سی به وسیله ی کامپیتور و نرم افزارهایی مانند اتوکد ، Corel ، Catia و … انجام می شود که در این مقاله نرم افزارهای طراحی برش لیزری را برای شما معرفی و بررسی کرده ایم.

برای برش فلزات واترجت ، پس از طراحی توسط نرم افزار ، باید طرح خود را به G Code تبدیل کنید و بدین صورت طرح را برای دستگاه قابل فهم می کنید تا دستگاه بر اساس طراحی شما فطعه را برش دهد.

دستگاه سی ان سی واترجت

کاربرد دستگاه سی ان سی واترجت

توانانی برش بالا :‌ مهم ترین مزیت این دستگاه ها توانایی بالا در برش انواع قطعات سخت و فلزات گوناگون است.

ماهیت برش واترجت سرد است و برش انواع فلزات حتی فلزاتی که هنگام برش دود سمی تولید می کنند را می توان با آن برش داد.

کیفیت : در برش این نوع دستگاه ها کیفیت و لبه های قطعه برش داده شده وابسته به سرعت برش است.

برش سه بعدی : یکی از برتری های این نوع برش در مقایسه با برش لیزری فلزات ، قابلیت برش به صورت ۳ بعدی است که البته این نوع دستگاه های در ایران ( در حال حاضر ) وجود ندارند.

دیگر موارد استفاده از این نوع دستگاه های در هنر ،‌معماری ، صنعت ، تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی ، تجهیزات مهندسی و مدل سازی است.

مقایسه دستگاه سی ان سی واترجت با سایر دستگاه ها

  • این دستگاه قابلیت برش مواد سخت را داشته و در مقایسه با برش لیزری قوی تر است.
  • سرعت برش واترجت نسبت به وایرکات بیشتر بوده و مقرون به صرفه تر است.
  • در این دستگاه ها عرض برش ایجاد شده نسبت به دستگاه فرز کمتر بوده و سرعت نیز بیشتر است.
  • کیفیت لبه ها در واترجت نسبت به پلاسما و هواگاز بیشتر است و عرض برش ایجاد شده کمتر می باشد.

آراکس لیزر

آراکس لیزر ارائه کننده انواع خدمات برش لیزری فلزات می باشد که با بهره مندی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزری بیسترونیک و نیروی کار مجرب آماده همکاری با شرکت ها سازمان ها و افراد است.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.