مقایسه دستگاه فرز با دستگاه لیزری

4.8/5 - (6 امتیاز)

اگر تا به حال تجربه استفاده از فرز و لیزر را نداشته باشید احتمالا برای شما این سوال پیش می آید که برش فلزات با دستگاه فرز بهتر است یا لیزر ؟ دستگاه های برش لیزری و دستگاه فرز هر دو ابزارهای جدیدی هستند که به صنایع بسیار کمک کرده و قابلیت های فراوانی را برای طراحان و تولید کنندگان ارائه کرده اند. در این مقاله می خوایم توانایی ها و قابلیت های این دستگاه ها را بررسی کنیم و به مقایسه عملکرد دستگاه فرز با دستگاه برش لیزری بپردازیم.

مقایسه قابلیت برش دستگاه فرز با دستگاه لیزری

هر دو دستگاه قابلیت برش فلزات مختلف و حکاکی فلزات را دارند و مهم ترین تفاوت آنها در این است که دستگاه های فرز می توانند در سه جهت x,y,z یعنی به صورت سه بعدی حکاکی انجام دهند ( امکان تعیین عمق حکاکی وجود دارد ).

اما دستگاه های برش لیزری تنها در ۲ بعد یعنی در رستای x , y قابلیت حکاکی دارند و شما قادر به تعیین عمق حکاکی روی فلز نیستید.

از نظر سرعت عملکرد نیز، سرعت حکاکی دستگاه های لیزری بسیار بالاست.

مقایسه دستگاه فرز با دستگاه لیزری

توانایی برش دستگاه های لیزری و فرز

توانایی در برش فلزات – مسلما سرعت برش در دستگاه های لیزری بیشتر است و حدودا ۵ برابر سرعت دستگاه های لیزری بیشتر می باشد ! سرعت برش به طور میانگین در دستگاه های فرز ۶ متر در دقیقه و در دستگاه های لیزری ۳۰ متر در دقیقه است.

مسئله بعدی دقت در برش است که باز هم دستگاه های لیزری در مقابل دستگاه های فرز برتری دارند !

دقت دستگاه های لیزری در برش ۱ صدم میلی متر و دستگاه فرز ۱ دهم میلی متر است.

تفاوت دستگاه فرز و دستگاه برش لیزری

هر دو دستگاه توانایی برش فلزات و برخی غیر فلزات را دارند که با توجه به نیاز و مقایسه ی توانایی ها می توانید بین آن ها تصمیم بگیرید.

یکی دیگر از تفاوت های این ۲ دستگاه تماس فیزیکی است که در دستگاه های فرز تماس مستقیم با قطعه وجود دارد و حتما باید توسط ثابت کننده ( گیره ) قطعه ثابت باشد، اما در دستگاه های لیزری نیاز به چنین چیزی نیست و هیچ گونه تماس مستقیم با قطعه وجود ندارد.

حکاکی فلزات با دستگاه لیزر

هزینه نگهداری

از نظر هزینه های نگهداری دستگاه های فرز تنها هزینه ی تیغه و سرویس دستگاه را دارند ولی دستگاه های لیزری پس از مدتی کار کردن باید تیوپ آن را تعویض نمود که هزینه ی بالایی دارد.

آراکس لیزر

مجموعه آراکس لیزر با بهره مندی از پیشرفته ترین دستگاه های برش لیزری فلزات آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد در صورت نیاز می توانید با کارگاه این مجموعه تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *