چیدمان قطعات در برش لیزری

4.5/5 - (2 امتیاز)

از مهمترین نکات قابل اشاره در هنگام برش ورق بوسیله لیزر، چیدمان قطعات در برش لیزری (NESTING) می باشد. به شکلی که کمترین ورق ممکن مصرف و در نتیجه پرتی کمتری تولید شود.

چیدمان قطعات در برش لیزر فلزات

البته طراح قطعات این امکان را دارد که با کمک نرم افزارهای طراحی برش لیزری چینش قطعات را مرتب کند اما برخی نکات ممکن است از سمت طراح نادیده گرفته شود و اپراتور دستگاه باید آنها را اصلاح کند.

معرفی نرم افزار های طراحی قطعات برای برش لیزری را در اینجا بخوانید.

چیدمان قطعات در برش لیزری چه اهمیتی دارد؟

زمان چیدن قطعات علاوه بر مصرف کمتر ورق باید به این نکته نیز توجه داشت که کمتر بودن فاصله بین قطعات از میزان استاندارد، میتواند سبب شود تا حرارتی که در هنگام برش ایجاد شده کیفیت برش قطعه بعدی را کاهش میدهد.

فاصله ای که از آن صحبت میکنیم، در واقع فاصله بین قطعات و دیواره ورق میباشد. همانطور که میدانید هر ورقی، ضخامت بخصوصی دارد که فاصله ذکر شده در هر ورقی متغیر است. در نتیجه برای بدست آوردن فاصله استاندارد طراح مجموعه برش دهی بر اساس سفارش سازنده و دانش خود طراحی را انجام میدهد.

چیدمان قطعات در برش لیزری

نکات مهم

پارامترهایی که باید در هنگام طراحی مد نظر داشته باشید:

 • ضخامت ورق مورد استفاده
 • پیچیدگی قطعه
 • نقشه کشی قطعه
 • جنس ورق مورد استفاده
 • و تعداد قطعه مورد نیاز میباشد.

مجموعه آراکس لیزر ارائه دهنده خدمات برش لیزری انواع فلز ، خمکاری و مونتاژ در غرب تهران است. جهت ثبت سفارش و اطلاعات بیشتر با گروه صنعتی آراکس لیزر در تماس باشید.

جهت مشاهده نمونه کارهای آراکس لیزر به این بخش مراجعه کنید.

سوالات متداول
 • چرا در برش لیزری از عمل چیدمان قطعات یا Nesting را انجام می دهیم؟
  در واقع هدف، استفاده از کمترین میزان ورق در برشکاری و کاهش پرتی در پایان پروژه می باشد. با این کار می توان بیشترین قطعه را از یک ورق فلزی به دست آورد.
 • در هنگام چیدمان و طراحی، چه مواردی باید مدنظر قرار داده شوند؟
  تعداد قطعات، ضخامت ورق مورد استفاده، پیچیدگی های قطعه و جنس ورق از مواردی هستند که در هنگام طراحی باید به آنها دقت شود. البته طراح باید به قاصله بین قطعات نیز دقت کند. زیرا حرارت ایجاد شده از برش یک قطعه می تواند سبب از شکل افتادن قطعه ای نزدیک شود. در نتیجه طراح باید طبق تجربه و با رعایت نکات گفته شده، بهترین فاصله برای قطعات را در نظر بگیرید.
2 دیدگاه در “چیدمان قطعات در برش لیزری
 • شهریور 23, 1401 at 12:39 ب.ظ
  Permalink

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم
  من میخوام نقشه برای لیزر بدم
  میخواستم بدونم نقشه نیازه چه اطلاعاتی داشته باشه؟؟
  مثل مقیاس؟اندازه ها؟

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *