خدمات خمکاری آلومینیوم

4.5/5 - (2 امتیاز)

فرآیند خمکاری آلومینیوم با ویژگی های شناخته شده این فلز بسیار آسان شده است. در اشکال خلوص بالا، آلومینیوم نرم، انعطاف پذیر، چکش خوار و سبک می باشد. این ویژگی ها امکان خم شدن آلومینیوم را بدون خطر شکستن ورق و ایجاد ترک، فراهم می کنند. با این حال، در بسیاری از موارد، آلومینیوم خالص کافی نیست (حتی اگر خم شدن آن آسان تر باشد)، و نیاز به آلیاژها را نشان می دهد. بنابراین، کدام آلیاژ های آلومینیوم برای خم شدن مناسب هستند؟

خمکاری آلومینیوم در کرج

کدام آلیاژ برای خمکاری آلومینیوم مناسب است

از ویژگی های این فلز می توان به امکان ترک یا پارگی در هنگام خم شدن اشاره کرد. به همین دلیل، صنعت کاران زمانی که قصد خم کردن این فلز را دارند، سعی می کنند تا از شعاع خمش بیشتری استفاده کنند. زیرا هرچه شعاع خمش کمتر باشد، احتمال ترک برداشتن ورق نیز افزایش می یابد. به این ترتیب هنگام انتخاب آلیاژ مناسب بسیار مناسب است.

برای اینکه بتوانیم به سوال بالا پاسخ دهیم، باید به 3 نکته توجه کنیم:

1. شکل پذیری

آلومینیوم دارای طیف وسیعی از آلیاژهای مختلف با ترکیبات شیمیایی متفاوت است که آنها را در زمینه های گوناگون فرآوری فلزات قابل استفاده می کند. بیایید نگاهی به سری های مختلف آلیاژهای آلومینیوم بیندازیم تا با آشنایی با آنها بهترین گزینه را برای کار و صنعت مورد نظر انتخاب کنیم:

اگر نیاز به دریافت خدمات خمکاری فلزات دارید، با مجموعه آراکس لیزر تماس بگیرید.

سری 1: اینها آلیاژهایی هستند که 99 درصد آلومینیوم خالص دارند. آنها بسیار انعطاف پذیر بوده و مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارند.
سری 2: در اینجا آلومینیوم با مس مخلوط می شود. این آلیاژها نسبت به سایر آلیاژها شکل پذیری سرد و مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارند و به همین دلیل قبل از استفاده آنودایز می شوند.
سری 3: در اینجا آلومینیوم با 1% منگنز مخلوط می شود. این آلیاژها مقاومت در برابر خوردگی خوب و شکل پذیری بسیار خوبی دارند.
سری 4: این آلیاژها حاوی سیلیکون هستند که نقطه ذوب را کاهش می دهد و به همین دلیل است که به طور کامل برای تولید سیم جوش استفاده می شود.
سری 5: این آلیاژها با منیزیم مخلوط می شوند. آنها ترکیب بسیار خوبی از استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی، شکل پذیری و جوش پذیری خوب را نشان می دهند.
سری 6: این آلیاژها از مخلوطی از آلومینیوم، منیزیم و سیلیکون ساخته شده اند. آنها استحکام زیاد، مقاومت در برابر خوردگی خوب و سهولت شکل پذیری را از خود نشان می دهند و عمدتاً در کاربردهای معماری استفاده می شوند.
سری 7: این سری شامل آلیاژهای ساخته شده از آلومینیوم، روی و منیزیم و همچنین آلیاژهای ساخته شده از آلومینیوم، روی و مس می باشد. آنها استحکام بسیار بالایی از خود نشان می دهند که شکل گیری آنها را بسیار دشوار می کند.

خدمات خمکاری ورق آلومینیوم

2.ضخامت و شعاع خمش

هنگام خمکاری ورق آلومینیوم، نکته دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. دقت کنید که در طول فرآیند خمش، آلومینیوم به دلیل اثر کار و فشار، سخت و تقویت می شود. بنابراین، ضخامت ورق و شعاع خمش نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

3. سطح کشیدگی

در نهایت، عامل سومی که باید در نظر گرفته شود، درصد کشیدگی هر آلیاژ و تفاوت بین مقاومت تسلیم و مقاومت کششی نهایی است. میزان شکل پذیری آلیاژ آلومینیوم به این درصد بستگی دارد. طبق این قانون مکانیکی هر چه مقدار ازدیاد طول بیشتر باشد (به این معنی که دامنه بین تسلیم و استحکام کششی بیشتر باشد)، توانایی شکل دهی آلیاژ نیز بهتر است.

بنابراین، پس از اعمال این قانون در خصوص ویژگی های آلیاژهای مذکور، به نظر می رسد که بهترین سری آلومینیوم برای خمکاری سری 3، 5 و در برخی موارد 6 می باشد. بهتر است از به کارگیری آلیاژ های 2 و 7 خودداری گردد، زیرا به دلیل قوی بودن فوق‌العاده، شکل دهی آنها به هر نحوی دشوار است.

خمکاری آلومینیوم در غرب تهران و کرج

مجموعه آراکس لیزر مفتخر است با نزدیک به یک دهه تجربه و استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های خمکاری به همراه کارشناسان مجرب، آماده خدمات دهی به مشتریان گرامی می باشد. همچنین این مجموعه با به کارگیری دستگاه های پیشرفته بیسترونیک سوئیس، خدمات برش لیزر آلومینیوم و دیگر فلزات پر کاربرد را نیز ارائه می دهد.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *