بررسی تفاوت های برش لیزر و پلاسما

4.8/5 - (5 امتیاز)

در این مقاله می خواهیم به بررسی تفاوت های برش لیزر و پلاسما بپردازیم آنچه در این مقاله می خوانید :

 • بررسی میزان دقت در این نوع برش ها
 • مقایسه سرعت ( زمان برش )
 • برش سطوح مختلف
 • مقایسه میزان ضخامت
 • بررسی هزینه ها و مصرف انرژی

برش پلاسما چیست ؟

قبل از  اینکه به بررسی بررسی تفاوت های برش لیزر و پلاسما بپردازیم باید تعریف دقیق از آن داشته باشیم. مواد در طبیعت به صورت جامد، مایع ، گاز و پلاسما وجود دارند. یعنی پلاسما حالتی از ماده است و این حالت بیشتر شبیه به گاز می باشد.

تفاوت های برش لیزر و پلاسما

فرایند برش در دستگاه های برش پلاسما توسط نیروی پلاسما و انرژی الکتریکی انجام می شود و حرارت بسیار زیادی تولید شده که به وسیله ی این حرارت سطح فلز مورد نظر برش می خورد. با کمک دستگاه های برش پلاسما می توان فلزات ضخیم و سنگین را به راحتی برش داد.

در حین همین فرایند برش میزان قابل توجی فلز ذوب شده تولید می شود که به وسیله ی فشار هوا از مسیر برش کنار می روند تا ادامه ی عملیات برشکاری بدون هیچگونه مزاحمتی ادامه یابد.

برش لیزری چگونه انجام می شود؟

برش لیزری فلزات به وسیله ی یک پرتو نور لیزر از طریق دستگاه انجام می شود که باعث می شود در محل برخورد لیزر با فلز گرمای قابل توجی ایجاد شده و فلز به سرعت به نقطه ی ذوب برسد. در همین حین گازی با فشار بالا توسط دستگاه فرایند برش را سهولت می بخشد.

تفاوت های برش لیزر و پلاسما چیست ؟

دقت در برش پلاسما و لیزری : دقت و سرعت در برش مهم ترین تفاوت این ۲ نوع می باشد. دستگاه های برش لیزری می توانند با سرعت بسیار بالا طرح های پیچیده را به دقت بسیار بالا برش دهند. به نوعی می توان گفت پیچیدگی طرح برای این دستگاه ها اهمیتی ندارد ! بنابراین سرعت برش در این دستگاه ها بالا بوده و دقت فوق العاده ای در اجرای طرح بر روی فلزات دارند. برش پلاسما نیز دارای دقت بسیاری است اما توانانیی اجرای طرح های پیچیده را مانند لیزر ندارد.

همانطور که گفته شد دقت در برش لیزری بسیار بی نظیر و فوق العاده است، دقت برش لیزری نیز در عین حال بالا بوده اما نه به اندازه لیزر ! در برخی اوقات در برش پلاسما شاهد پلیسه های زیگزاگی نامظنم روی فلز هستیم در حالی که برش لیزری بسیار تمیز و ظریف است.

سرعت و زمان برش

سرعت برش و زمان : زمان برش به طور مستقیم بر روی هزینه های کار تاثیر گذار است و همیشه مسئله مهمی در تولید می باشد. در این مقایسه دستگاه های لیزری برتری نسبت به پلاسما دارند و سرعت در تکنولوژی لیزری به مراتب بالاتر است.

برش سطوح براق و فلزات سخت

برش سطوح و فلزات مختلف : یکی از معیارهای بررسی تفاوت های برش لیزر و پلاسما، توانایی این تکنولوژی در برش فلزات متفاوت است. در این بررسی این معیار بدون شک برش پلاسما برتر از لیزر بوده ، چرا که دستگاه های لیزر توانایی چندان بالایی در برش فلزات براق و سخت ندارند.

اما دستگاههای برش لیزری پلاسما فوق العاده قدرتمند بوده و فلزات رسانا ، براق و سخت را به راحتی برش می دهند

مورد دیگری که می خواهیم در این مقایسه و بررسی به آن اشاره کنیم توانایی دستگاه های لیزر و برش پلاسما در برش فلزات ضخیم است. امروزه دستگاه های لیزری قابلیت برش فلزات مختلف با ضخامت های مختلف را دارند ، اما معمولا محدودیت هایی در ضخامت برای این دستگاه ها وجود دارد و بریدن فلزات بسیار ضخیم زمان بیشتری نیاز دارد که این موارد بهتر است با دستگاه های پلاسما صورت گیرد که توانمندی بیشتری در برش فلزات ضخیم دارند.

هزینه و مصرف انرژی

مسئله دیگر که باید بررسی شود میزان مصرف برق و هزینه های این ۲ نوع برش است. دستگاه های لیزری گرچه ظرافت و دقت بسیار بالایی در برش دارند اما پر هزینه هستند و مصرف انرژی در آنها نسبت به برش پلاسما بیشتر است.

امیداریم که این مقایسه و بررسی برای شما مفید و موثر بوده و راهنمای مناسبی برای تصمیم گیری باشد.همچنین تیم فنی آراکس لیزر در بخش نظرات پاسخگوی سوالات فنی شما است. چنانچه نیاز به خدمات برش لیزر فلزات دارید می توانید همین حالا با ما تماس حاصل نمایید.

2 دیدگاه در “بررسی تفاوت های برش لیزر و پلاسما
 • تیر 5, 1400 at 1:55 ب.ظ
  Permalink

  شرکت آراکس لیزر برش پلاسما انجام میدهد؟

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *